BMW ir ziema

Moderator: AndriuxaBMW

User avatar
kkaroliss
BMW Fan draugas
Posts: 352
Joined: 13 Jan 2006 00:04
BMW: EX e30 coupe 2,5
Location: Kaunas
Contact:

Re: BMW ir ziema

Post by kkaroliss » 09 Jan 2008 14:14

Antonis wrote:pas tave abu variantai bus panasiai, nes variklis nera pakankamai galingas ir jau jei tu uzvelsi rimtai ratus tai tu ar atleisi gaza ar sankaba iminsi jie visteik is inercijos dar suksis (gal gaza atleidus greiciau nustos siektiek), bet jei pvz didelis torkas tai atleidus gaza tikrai greiciau ratai prisistabdo, o tada ismini sankaba. Man tas ziauriai pasijuto kai varikli pakeiciau, praktiskai is naujo reik mokintis skersam eit....
cia apie sniega eina kalba ;) ir priedo kalba visiskai atvirksciai negu kad tu cia sakai ;) isiskaityk ;)
ex e30 325i 24v
vw golf tdi - daily

User avatar
Antonis
BMW Fan draugas
Posts: 88
Joined: 15 Jan 2006 19:37
BMW: e30 340
Location: Kaunas
Contact:

Re: BMW ir ziema

Post by Antonis » 09 Jan 2008 14:45

sniegas ne sniegas vistiek esme slydimo-ratu sukimosi yra ta pati (ant sniego aisku viskas lengviau vyksta), as tau tiesiogiai taikau ir butent aiskinu apie ratu sukimasi is inercijos, ir nuo ko tai priklauso, o ne apie slydima ir tt...
o jei kazkas galvoja kad kitaip galim gyncytis iki numirimo :)

User avatar
DViL
Posts: 283
Joined: 19 Feb 2006 14:04
Location: Vilnius
Contact:

Re: BMW ir ziema

Post by DViL » 09 Jan 2008 21:06

Ziuriu kiek zmoniu - tiek nuomoniu cia:) Siaip tai situaciju tikrai tukstanciai, visos jos skirtingos ir reaguoti reikia skirtingai, dazniausiai uztenka atleisti gaza, labai retai isminti sankaba (tai padeda, bet tai reiskia, kad situacija visai kritine ir mashina jau senai nevaldoma).
Treniruotis aiksteleje aisku idomu, bet naudos is to neipatingai daug, tai tik pagrindai, naudingesne treniruote butu palakstyti kokiu nors vingiotu keliuku nakti (kad kitos mashinos pagal svesas matytusi), tada ir suprasit kaip saugiau ir greiciau valdyti mashina.
Simaska treniravosi Vilnius-Klaipeda, bet nepagalvokit apie magistrale, tai buvo senasis kelias, tais laikais (~1995m.) tuscias, todel nebandykit to magistraleje:)
Nustebau, kad yra nezinanciu, kas S. Brunza, kaip ir kiti sovietu laiku ralio rinktininkai dalyvavo tik su RWD mashinom:/ Gi uz viena Lada 2105 VFTS, pagaminta Lietuvoje, vokieciai duodavo Porsche Carrera:) ot jaunimas :D :D

Kazla, su kokia tu mashina vaziuoji ralyje? As po 4 metu pertraukos griztu i rali, siek tiek pasitreniruosiu B ligoje,reikia galvoti, kad susitiksim trasoje?:)
RallySale.LT

Kazla
Posts: 240
Joined: 03 Sep 2007 14:18
Location: Kaunas
Contact:

Re: BMW ir ziema

Post by Kazla » 09 Jan 2008 21:44

DViL wrote:Kazla, su kokia tu mashina vaziuoji ralyje? As po 4 metu pertraukos griztu i rali, siek tiek pasitreniruosiu B ligoje,reikia galvoti, kad susitiksim trasoje?:)
Praejusi sezona B lygoje vaziavau su Audi Coupe Quattro, M4 klaseje... Si sezona ant zvyro nevaziuosiu del ivairiu nepalankiai susiklosciusiu aplinkybiu... Si sezona su sturmanau Bmw isigijom ,bandysim RWD vairavimo subtilybiu ismokti... Kad trasoje susitiksim, tai as neabejoju, gal ne ant zvyro, bet susitiksim ;) I masinu sporta izenges kelio atgal nerasi, o ir ieskoti nesinori :) Baigiam OT, per PM galim pabendrauti...

BMW V8
BMW Fan draugas
Posts: 258
Joined: 10 Feb 2006 11:17
BMW: E34 540
Location: Kaunas

Re: BMW ir ziema

Post by BMW V8 » 10 Jan 2008 21:29

Zinau as S.Brunza, bet visu subtilybiu apie ji nezinau ir nezinau su kokia auto jis baige savo karjera, bet zinau, kad dauguma ralistu paskutiniu metu vaziavo su FWD arba su AWD ir manau, kad jie duodami pastabas apie vairavima, jas duoda didziajai vairuotoju daliai, kuri lietuvos kelius narso su FWD, tai ir patarimas manau buvo jiem skirtas, "pradejus slysti, reikia isminti sankaba", o kas liecia RWD tai cia yra apsurdas, nes ismynus sankaba sukibimas atsiranda, BET DINGSTA AUTOMOBILIO KONTROLE!!! Ir ne pirma diena vairuojanciam toki auto suvaldyti ;)
BMW 535TT( http://www.drifter.lt/forumas/viewtopic.php?f=19&t=23&start=40 )
BMW 544(parduotas)
BMW 725 tds(parduodamas)

User avatar
Mantukas444
Posts: 267
Joined: 27 Sep 2007 12:50
BMW: e34 550i
Location: Kaunas
Contact:

Re: BMW ir ziema

Post by Mantukas444 » 13 Jan 2008 17:20

BMW V8 wrote:Zinau as S.Brunza, bet visu subtilybiu apie ji nezinau ir nezinau su kokia auto jis baige savo karjera, bet zinau, kad dauguma ralistu paskutiniu metu vaziavo su FWD arba su AWD ir manau, kad jie duodami pastabas apie vairavima, jas duoda didziajai vairuotoju daliai, kuri lietuvos kelius narso su FWD, tai ir patarimas manau buvo jiem skirtas, "pradejus slysti, reikia isminti sankaba", o kas liecia RWD tai cia yra apsurdas, nes ismynus sankaba sukibimas atsiranda, BET DINGSTA AUTOMOBILIO KONTROLE!!! Ir ne pirma diena vairuojanciam toki auto suvaldyti ;)

pritariu V8, pats va isbandziau ta vadinama "sankabos metoda" ir tikrai galiu pasakyti kad V8 teisus..
mb w211 320cdi
Rukyta, sviezia zuvyte kaune, turime: kalmaru, tuno, riebzuves, unguriu, karsiu, starkiu ko tik jusu sirdis geidzia :) kas domina prasau i pm. turime ir prekybos tasku.

sPunky

Re: BMW ir ziema

Post by sPunky » 13 Jan 2008 20:58

:ops gal man gali kasnors paaiskint, kodel yra sakoma, kad masina "praranda kontrole" imant posuki ismynus sankaba? (vairavimo instruktorius sauke kad net gatvej sukant jokiu budu nespaust sankabos!)

as suprantu del ko ant posukio negalima vaziuojant zemu begiu numest sankabos ir pan... bet kodel iminta sankaba nieko gero nezada, juk masina pagal ideja, rieda kaip riedejus ir viskas... :read

User avatar
DViL
Posts: 283
Joined: 19 Feb 2006 14:04
Location: Vilnius
Contact:

Re: BMW ir ziema

Post by DViL » 13 Jan 2008 22:30

Ne mashina praranda kontrole, o vairuotojas praranda kontrole:)
Kiekvienas posukis dalinasi i "iejima", "apeksa" ir "isejima", jeigu nori greiciau iveikti posuki "iejimo" metu tu suki vaira ir tuo metu turi apkrauti priekinius ratus (kad padidinti sukibima, kad mashina klausytusi vairo) atleidus gazo pedala, "apekso" metu situacija keiciasi ir tu pradedi sukti vaira i nuline padeti ir paspaudzius gaza padidini sukibima galiniu ratu (ir greiteji ir tuo metu gesini galiniu ratu slidima). Jeigu spaudi sankaba - reiskia pasiduodi ir lauki kas bus, nes automobilis, lekiantis slidzia kelio danga kontroliojamas ne vairu, ne stabdziais, o daugiau gazo pedalu.
Last edited by DViL on 15 Jan 2008 00:44, edited 1 time in total.
RallySale.LT

sPunky

Re: BMW ir ziema

Post by sPunky » 14 Jan 2008 00:03

DViL wrote:Ne mashina praranda kontrole, o vairuotojas praranda kontrole:)
Kiekvienas posukis dalinasi i "iejima", "apeksa" ir "isejima", jeigu nori greiciau iveikti posuki "iejimo" metu tu suki vairta ir tuo metu turi apkrauti priekinius ratus (kas padidinti sukibima, kad mashina klausytusi vairo) atleidus gazo pedala, "apekso" metu situacija keiciasi ir tu pradedi sukti vaira i nuline padeti ir paspaudzius gaza padidini sukibima galiniu ratu (ir greiteji ir gesini galiniu ratu slidima). Jeigu spaudi sankaba - reiskia pasiduodi ir lauki kas bus, nes automobilis, lekiantis slidzia kelio danga kontroliojamas ne vairu, ne stabdziais, o daugiau gazo pedalu.
lieku skolingas :alc uz ziauriai gera ir issamu paaiskinima... :)

smykol
Posts: 29
Joined: 18 Jan 2008 13:53
Location: Klaipeda
Contact:

Re: BMW ir ziema

Post by smykol » 18 Jan 2008 13:59

Na pasireiksiu pirmaji karta :yaya bmw dar neturiu todel apie slidima ne ka ir zinau. norejau tik pasakyti,kad 16metu perskaiciau pirmaja savo knyga ir tai buvo S.Zasados apie vairavyma. todel tikrai labai patariu zmonems kurie nori ismokti sportinio vairavimo meno perskaityti ir pritaikyti visa tai realiam gyvenime. nepasigailesite :fan

bagsis
Posts: 60
Joined: 29 Sep 2007 22:15
BMW: e28 524td
Location: Gargzdai/Klaipeda
Contact:

Re: BMW ir ziema

Post by bagsis » 18 Jan 2008 14:29

Na bet mano nuomone su pavaros zeminimu irgi nereikia persistengti nes greiciau vaziuojant ant ledu padengtos dangos su RWD tai galima gauti "rankinio efekta" ir pasukus vaira auto apsisuka. As taip zaidziau ir ne viena karta, bet as taip dariau kai masina vaziavo tiesiai ir jos nemete. Mano nuomone jej jau masina sumete tai tikrai tuo momentu negelbes pavaros zeminimas nes kaip jau sakiau gausis kaip su rankiniu stadyti. O jej jau taip persistengti su stabdymu pavara ir per ziauriai sumazinus ta pavara tai pradejus nmesti siulyciau tikrai minti sankaba ir bandyti gelbeti situacija :D mano dizeliukas tai labai gerai nesasi kai vaziuoji 50km/h ir "pajungiu" antra pavara :)
http://www.e28.lt" onclick="window.open(this.href);return false; 1986 524td M21D24 turbocharged diesel 2.4 L engine
http://public.fotki.com/BAGsis" onclick="window.open(this.href);return false;

Kazla
Posts: 240
Joined: 03 Sep 2007 14:18
Location: Kaunas
Contact:

Re: BMW ir ziema

Post by Kazla » 18 Jan 2008 14:34

bagsis wrote:Na bet mano nuomone su pavaros zeminimu irgi nereikia persistengti nes greiciau vaziuojant ant ledu padengtos dangos su RWD tai galima gauti "rankinio efekta" ir pasukus vaira auto apsisuka. As taip zaidziau ir ne viena karta, bet as taip dariau kai masina vaziavo tiesiai ir jos nemete. Mano nuomone jej jau masina sumete tai tikrai tuo momentu negelbes pavaros zeminimas nes kaip jau sakiau gausis kaip su rankiniu stadyti. O jej jau taip persistengti su stabdymu pavara ir per ziauriai sumazinus ta pavara tai pradejus nmesti siulyciau tikrai minti sankaba ir bandyti gelbeti situacija :D mano dizeliukas tai labai gerai nesasi kai vaziuoji 50km/h ir "pajungiu" antra pavara :)
Kad isvengti ratu uzblokavimo atleidus sankaba, reikia pries atleidziant sankaba pakelti apsukas iki tinkamo lygio...

bagsis
Posts: 60
Joined: 29 Sep 2007 22:15
BMW: e28 524td
Location: Gargzdai/Klaipeda
Contact:

Re: BMW ir ziema

Post by bagsis » 18 Jan 2008 22:44

Bet toki dalyka reikia zinoti. :) ka as norejau pasakyti, kad tik prisiskaicius kad stabdyti pavara yra geras dalykas koks pradedantysis zmogelis taip stabdydamas gali lengvai prisizaisti :) bet kad tokiu dalyku neatsistiktu kaip jau anksciau visi rase kad reikia praktikuotis tik siuo atveju geriau kur daugiau vietos ir maziau bardiuru :D
http://www.e28.lt" onclick="window.open(this.href);return false; 1986 524td M21D24 turbocharged diesel 2.4 L engine
http://public.fotki.com/BAGsis" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
shtombergas
Posts: 254
Joined: 09 May 2007 12:22
BMW: E30 325i kovinis
Location: Kaunas
Contact:

Re: BMW ir ziema

Post by shtombergas » 23 Jan 2008 23:35

bagsis wrote:Bet toki dalyka reikia zinoti. :) ka as norejau pasakyti, kad tik prisiskaicius kad stabdyti pavara yra geras dalykas koks pradedantysis zmogelis taip stabdydamas gali lengvai prisizaisti :) bet kad tokiu dalyku neatsistiktu kaip jau anksciau visi rase kad reikia praktikuotis tik siuo atveju geriau kur daugiau vietos ir maziau bardiuru :D
\
na cia diskusija buvo ka daryt slydimo metu posukyje norint sugaudyt masina ar atleist gaza ir vairu dirbt, ar ismint sankaba ir vairu dirbt..apie pavaros zeminima nebuvo jokios kalbos ir jos negali but
www.facebook.com/pages/ACME-Racing-Team

User avatar
unguriux
BMW Fan narys
Posts: 1446
Joined: 08 Jun 2007 12:34
BMW: E34 525i Touring
Location: Klaipėda
Contact:

Re: BMW ir ziema

Post by unguriux » 25 Jan 2008 00:52

Kiek zmoniu tiek ir nuomoniu :D
manau paciam pameginus kuri nors cia issakyta varianta keleta ar penketa kartu ir suprastum kur darai klaida tad galetum tvirtinti jog tavo 100 procentu tiksliausias. Bet vel gi susiduriama su skirtingais zmonemis kurie skirtingai reaguoja i ivykius kelyje.
P.S. Slidi kelio danga skiriasi nuo geros. Tuom as noriu pasakyti, kad slapias esfaltas nuo plikledzio skiriasi :D
Beveik visi automobilių remonto darbai 863170882 Nerka
Starterių ir generatorių remontas 867044733 Andriuxa

Kazla
Posts: 240
Joined: 03 Sep 2007 14:18
Location: Kaunas
Contact:

Re: BMW ir ziema

Post by Kazla » 11 Jun 2008 09:14

Tiesiai ar skersai?
Michailo Gorbačiovo straipsnis

Visiems yra žinoma, kad žiedininkai posūkius įveikia „įvažiavimo“ metodu, o ralio pilotai naudoja kontroliuojamo slydimo metodą. Pirmieji į posūkį įeina automobilį orientuodami tiesia linija, priekiu į priekį, o antrieji į posūkį įlekia šonu, sukeldami dulkų debesis vasara ir sniego fontanus žiema (žiūrovų džiaugsmui). Todėl mūsuose ir egzistuoja dvi neginčytinos nuomonės apie skirtingus sportinių ir lenktyninių automobilių pilotavimo metodus – žiedinis ir ralinis. Argi tai įmanoma? Juk automobilio judėjimo ant ribos posūkyje fizika yra viena ir ta pati, nežiūrint kokia yra trasos danga. Taip ji vienoda nežiūrint ir į tai ar automobilis FWD, RWD ar AWD. Ta prasme, kad automobilius veikia vienos ir tos pačios jėgos. Ką gi išsiaiškinkim.
Tuo labiau, kad šita tema jau senai pribrendusi. Iš tikro gaunasi taip: labai retai kas supranta apie ką eina kalba ir tikina, kad egzistuoja ypatingi raliniai vairavimo būdai. Kaip sunku būna įrodyti, kad žiedinis vairavimo metodas yra vienintelis teisingas, o ralius laimi tie pilotai, kurie sugeba jį maksimaliai kopijuoti ant bet kokios dangos. Sensacingas pareiškimas? Visai ne. Paprasčiausia tiesa visada guli ant paviršiaus ir nuostabu, kodėl daugelis jos nemato į ją žiūrėdamas. Kaip pavyzdį paimkim vokiečių autoriaus – vairavimo instruktoriaus, buvusio ralisto Klauso Bulmano specialiąją literatūra. Skaitytojai joje suras smulkius visų tipų jėgos, ta prasme kontroliuojamų slydimų aprašymus, bet nei žodžio, kad tai yra greičiausias posūkio įveikimo būdas. Ir tokių pavyzdžių yra daugybė. Intuityviai, dar aštuoniasdešimtųjų pradžioje Maskvos hipodrome, aš supratau paprastą tiesą – šoninis padangų slydimas visų pirma yra galingas stabdis. Takelis ten platus ir ilgas (1800 metrų), su nuožulniais posūkiais, dėl to labai greitais. Tai štai, man pavyko sureguliuoti mano sportinius Žigulius (grupė A-2, galingumas 140 AG, blokuotas diferencialas, NIIŠP ralinės padangos), taip kad aš važiavau takelio viduriu, su minimaliais slydimais greičiau nei tie, kurie bandė vairuoti išbandytu, efektingu hipodrominiu metodu, slysdami visame posūkyje, galiniu išoriniu ratu atsirėmę į pusnį. Apie tai byloja mano rezultatai ir šūsnis senų baltai-juodų foto, sugražinančių atmintyje, kai kuriuos tų dienų lenktynių epizodus. Kaip, pavyzdžiui, tokį. Viskas vyko 1981 Maskvos miesto hipodrominių lenktynių čempionate, varžybos buvo solidžios ir mėgiamos daugelio Maskvos lenktynininkų. Ir jų lygis buvo gan aukštas. Spręskite patys: šiose lenktynėse dalyvavo dviejų miesto automobilių gamyklų komandos, su rimtai paruoštomis sportinėmis mašinomis, padangų pramonės instituto lenktynininkai su puikiomis padangomis ir dar daugybė solidžių miesto Maskvos kolektyvų. Važiavimai vyko pagal 18-os dalyvių lentelę, ta prasme kiekvienam reikėjo dalyvauti 4-iuose važiavimuose, kiekvienam su kitu lenktynininku susitinkant tik 1 karta. Sistema be teisės suklysti. Aš laimėjau 3 važiavimus, nuo pat starto išsiverždamas į priekį ir finišuodamas veidrodėlyje matydavau tik persekiotoju automobilių faras. Paskutiniame važiavime aš pamačiau stipraus varžovo, atstovaujančio gamyklinei AZLK komandai, automobilį, kuris mane pasivijo ir aplenkė įeidamas į posūkį. Gražiu kontslydimu, be jokio stabdymo jis metė šonu savo automobilį į posūkį, sukeldamas efektingą sniego fontaną. Kai jis iš posūkio išėjinėjo į tiesiąją, vėl pamatė mano automobilį priekyje. Manau jis labai nustebo, nes jau manė, kad su manim kaip su varžovu viskas baigta. Kitame posūkyje vėl tas pats – į posūkį įeinąs pirmas jis, iš posūkio primas išeinu aš. Mane tokia situacija pilnai tenkino, nes finišas buvo tiesiosios viduryje. Bet paskutiniame posūkyje aš suklydau. Pataikęs į išvažinėtą ruožą išeinant iš posūkio, aš neužtektinai numečiau greitį ir mano automobilis tiesiog atsistojo skersai trasos. Sulaikyti ją nuo apsisukimo padėjo tik žaibiškas smūgis per sankabą, nes vairas jau ir taip buvo susuktas iki galo slydimo kryptimi, bet mašinos eigajau buvo beviltiškai prarasta. Finiše mano varžovo Moskvičiaus bamperis atsidūrė 20cm priekyje maniškio. Skaudu! Bet šitas pavyzdys patvirtina sekančius faktus. Su minimaliu slydimo kampu (taip važiavau aš) galima važiuoti ne lėčiau, nei agresyvia kontroliuojamo slydimo maniera. Man ištaisyti savo klaidą, kai po galiniais ratais ledas, buvo labai sunku, na tai ir taip savaime suprantama. Slystant, yra lengviau kontroliuoti jo laipsnį, tuo labiau kai galiniai ratai turi patikimą atramą susidariusia iš kietos sniego pusnies. Bet ne tai svarbiausia. Svarbu tai, kad šitas stilius buvo išbandytas nors ir grynai intuityvikiame lygyje. Šiandien atėjo laikas apmastyti šitą reiškinį. Juolab, kad dabartinė pasaulinė praktika patvirtina mano idėjos teisingumą.
Pradėsiu nuo banalios tiesos: bet kokiu atveju automobilis už kelio dangos „laikosi“ keturiais ratais ir tai užtikrina maksimalų sukibimą. Tai faktas. Aiškinu paprastais žodžiais. Jei dviejų iš keturių ratų sukibimas su danga nukris (o taip ir atsitiks slystant), tai per juos bus perduodama mažiau jėgos ir nepavyks atskleisti viso automobilio potencialo. Be to šoninis ratų slydimas yra ne kas kita, o efektyvus stabdymas. Reiškia posūkyje važiuoti šonu yra klaida, ar ne taip? Ne, ne! Jei kas nors nori praktikuoti automobilio vairavimą vien tik „kontroliuojamo slydimo“metodu, naudojant „ralinį“ būdą – prašom. Statyti automobilį į posūkį šonu, bet kuriuo atveju yra saugus būdas. Vairuotojas jaučiasi užtikrintai, ir bet kuriuo metu gali pakeisti slydimo kampą, tai yra pataisyti trajektoriją. Tai yra žymiai saugiau nei įveikinėti posūkį žiediniu stilium. Problema tame, kad „raliniu“būdu bus lėčiau. Ir tai tinka paviršiams su bet kokiu sukibimo koeficientu.
Kaip taisyklė būna taip: pradedantysis lenktynininkas pradžiai jaučiasi neužtikrintai ir tiesiogine bei perkeltine prasme į posūkius įvažiuoja be jokio slydimo. Tai lėtasis posūkio įveikimo būdas. Vėliau tobulėdamas jis pažysta kontroliuojama slydimą. Toliau jis praleidžia daug laiko šlifuodamas tuokia vairavimo techniką. Kaip sako vokiečių lenktynininkas Mark‘as Besseng‘as – Porshe meistras ir Niurburgringo herojus, pradžiai reikia mokytis slysti, slysti ir dar karta slysti. Kad būtu vaizdingiau savo išmintingą pasakojimą paįvairina juokinga pantomima, juokingas judindamas kūną ir sukdamas įsivaizduojamą vairą slydimo kryptimo. O tai reikalinga tam, kad tobulai išmokus valdyti gilų slydimą staiga imti ir . . . nustoti slysti. Pamiršti mašinos statymą į posūkį šonu. Dauguma (deja ir lenktynininkai tame tarpe) net neįtarią, kad yra ir trečias meistriškumo lygis. Jis susiveda į tai, kad iki minimumo sumažinti galinių ratų slydimą ir visų keturių ratu „nunešima“. Šis trečias lygis primena patį pirmąjį lygi tik žymiai aukštesnėje pilotavimo klasėje su žymiai pakilusiais posūkių įveikimo greičiais. Naudojant tokį stilių pavyksta žymiai padidinti išėjimo iš posūkio greitį ir tai yra labai svarbus argumentas jo naudai. Reikalas tame, kaip mes jau išsiaiškinom, padangos slystančios šonu, negali pilnai dirbti išsibėgėjant. Greitėjimas įmanomas tik pasibaigus slydimui, tai yra kai posūkis jau bus įveiktas. Tai žymus laiko praradimas, nes automobilis lyg pakimba posūkyje su pastoviu greičius. Judant su vos juntamu slydimu, kai automobilio kapotas žiūri į priekį, o vairas minimaliai įmanomu kampu pasuktas posūkio kryptimi, iš posūkio galima pradėti greitėti žymiai anksčiau. Iš to turime galingesnį išėjima iš posūkio, su didesniu greičius ir to rezultate turime didesnį greitį prieš kitą posūkį sekančios tiesiosios gale. Štai kur savo sekundes laimi pasaulinio lygio meistrai. Paprasta? Ne taip jau ir paprasta kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Visų pirma tokiam važiavimui reikalinga idealiai subalansuotas automobilis, sureguliuotas aiškiai išreikštam neutraliam pasukamumui. Priekiniai ratai, o tiksliau priekinis išorinis posūkiui ratas neturi teisės slysti. Tai yra atramos taškas, per kurį praeina virtuali vertikalė. Aplink ją ir lipdomas dinaminis balansas, kurį reguliuoja pilotas, pastoviai gaudydamas maksimalų padangų sukibimą stabdymui, posūkio įveikimui ir greitėjimui iš jo. Paimkite paprastą kėdę ir bandykite ją išlaikyti pastate viena koja ant delno. Jeigu jūs lauksite kol kėdė ims virsti į kurią nors pusę, o po to staigiu judesiu į tą pačią pusę pabandysite atstatyti pusiausvyrą – ištiestos rankos gali ir nepakakti. Dabar keletas greitų žingsnių į tą pusę link kurios krypsta kėdė. Nesuspėjote? O dabar pabandykite kitaip. Delnu darykite dažnus svyravimus su maža amplitude pirmyn atgal. Kėdė net negalvoja krypti į kurį nors šoną? Teisingai. Jūs lyg ir aplenkiate kėdės norą nuvirsti, užkirstami kelią tolimesnei įvykių tėkmei, trumpai tariant kontroliuojate situaciją. Būtent taip lenktynininkui ir dera ieškoti optimalaus automobilio dinaminio balanso. Ir nesvarbu ar tai ralistas, ar tai žiedininkas. Aišku viena: pastoviai balansuoti ant padangų sukibimo ribos - ypatingas sugebėjimas – tai visų antra. Visų trečia važiavimas žiediniu stilium ant birių ir slidžių paviršių iš piloto reikalauja didelio meistriškumo paišant idealai švarias ir be klaidų trajektorijas. Ir ištaisyti klaidą, palyginus su tais, kurie užtikrintai slysta šonu, yra minimali. Tai visų ketvirta. Kaip pasakė Aleksand‘as Sotnikov‘as, Rusijos treko ir žiedo čempionas, yra efektingas ir efektyvus važiavimas. Pirmas tai kai automobilis efektingai pasiunčiamas šonu į posūkį. Antras kai automobilis minimaliai slysta, tam, kad efektyviai išnaudoti visą padangų sukibimą posūkio įveikimo greičiui padidinti ir greitėjimui iš jo išeinant. Suprantu tam, kad patikėtumėte čia dėstomoms tiesoms, jums reikalingas neginčytinas autoritetas. Ir aš jį turiu. Tai Walter‘is Rehl‘is, du kart pasaulio ralio čempionas. 1980 metais jis pirma karta tapo pasaulio čempionu, ir tai žino dauguma sirgalių ir ralio mylėtojų. Bet mažai kas žino, kad tais pačiais metais kartu su patyrusiu žiedininku Rikardo Patreze jis laimėjo pasaulio ilgų lenktynių čempionatą. Walter‘is prisipažino, kad būtent žiedininko patirtis jam padėjo suprasti teisingo automobilio judėjimo posūkiuose principus, ir rezultatu ilgai laukti nereikėjo: jis pradėjo nugalėti dope po dopo. Duokim žodį jam: „Mano ralio automobilio trajektorijos tapo švaresnėmis ir išaugo greičiai posūkiuose. Aš automobili vairavau „ant momento“, gaudydamas padangų sukibimą. Tai labai sudėtinga, ir yra savikontrolės reikalas, nes mesti automobilį į posūkį šonu yra žymiai linksmiau“. Taigi dar karta: važiuoti šonu, reiškia iš poros padangų atimti gan didele dalį sukibimo visai be reikalo. Iš šono toks važiavimas atrodo efektingai, bet jis yra lėtesnis.
Aišku, kad labai staigius posūkius, 180 laipsnių apsisukimus arba kaip juos dar vadina špilkas, efektyviau pravažiuojama užmetant galinę automobilio ašį. Daug tokiame posūkyje nelaimėsi, bet štai prisidirbti ir prarasti laiko galima. Tai dėl to, kad tokiam posūkyje yra svarbus ne pats posūkis, o greitėjimo intensyvumas. Kai aš kalbu apie būda kurį sąlyginai galima pavadinti įriedėjimu, kalba eina apie greitus posūkius. Tai posūkiai nuo 90 laipsnių ir daugiau. Būtent juose ir yra laimimos brangios sekundės. O dabar dar vienas subtilus momentas. Ralistai tobulai įvaldę platų važiavimo stilių kietai slystantys visuose posūkiuose, neretai pademonstruoja labai gerus laikus ir laimi vietinės reikšmes varžybas. Kodėl? Paprasčiausia jie neturi lygiaverčių varžovų propaguojančiu „teisingą“ vairavimo manierą. Esmė tame, kad pilotų idealiai įvaldžiusiu santūresnį ir iš esmės žiedinį vairavimo stilių (jei jau apie stilius kalbėt), kurį charakterizuoja greitesnis posūkių įveikimas, tų, kurie automobilį nukreipia tiesiai į posūky, o ne skersai jo, yra labai mažai. Juos labai greitai pastebi ir jie greitai tampa „pasauliniais“. Greitasis Sebastian‘as Loeb‘as yra ryškus to pavyzdys. O ir „buvęs mūsų“ Marko Martin pasirodė esąs visa galva aukštesnis techniškai, nei bet kuris kitas rytų Europos pilotas, dėl tos pačios priežasties. Prisimenate, kaip sezono pradžioje jis skundėsi, kad nesusikalba su Peugeot inžinieriais, tam, kad pagal save susireguliuotu automobilio pasukamumo charakteristikas. Tai nebuvo paprasčiausias kaprizas ar atsikalbinėjimas prieš žurnalistus. Marko žino apie ką kalba: važiuoti kapotu į priekį posūkyje, esant svaiginantiems greičiams, galima tik su idealiai subalansuotu automobiliu. Bet kuriuo atveju, kaip mes jau išsiaiškinom, vairuojant tokiu stilium galimybė ištaisyti klaidą praktiškai lygi nuliui. Ką mums ir pademonstravo baisus, tragiškasis smūgis šturmano durimis į medį, kaip tyčia augęs ant greito posūkio šalikelės.
Kaip išlaikyti automobilį balanse ant pačios slydimo ribos? Penktojo taško super jautrumas? Tas kas tuo tiki – klysta. Tokiu būdu greitai važiuoti nepavyks. Kai automobilio kėbulo slydima pajusite tuo pačiu „tašku“, bus jau per vėlu. Kad kontroliuoti automobili ant pačios slydimo ribos (kas taip pat yra kažkoks diapazonas), automobilį reikia jausti visu kūnu, nuo kojų pirštų iki rankų pirštu pagalvėlių, gebančių pajausti mažiausias vairo vibracijas. Būtent jos ir parodo pilotui priekinių ratų slydimo dydį. Reikia naudotis visai jutimo budais – jausminiu, klausos, regos visais 100%. Tik taip galima suprasti automobilį, neperkraunant jo bereikalingomis komandomis ir jo neprievartaujant. Netrukdykit automobiliai važiuoti, sako mūsų patyrę pilotai ir tuoj pat sau prieštarauja, paleisdami posūkyje automobilį į gilų slydimą . Taip netinka, taip lėtai. Tai stabdymo būdas kritinėje situacijoje, kai reikia staiga užgesinti greitį. Tarp kitko, sustabdyti staigiai prasidėjusį slydimą galima tokiu elgesio su vairu būdu. Vairą slydimo kryptimi reikia sukti lėtai, o gražinti atgal labai greitai. Lėtai šiuo atveju iš tikrųjų reiškia labai greitai, o labai greitai, reiškia žaibiškai. Tiksliai apsakyti ar paaiškinti, kaip pajausti savyje galimybę posūkiuose važiuoti tiesiai, o ne šonu praktiškai neįmanoma. Walter‘is Rehl‘is kaip pavyzdi duoda mokinimąsi važiuoti dviračius. Kaip paaiškinti kas yra lygsvara? Niekaip! Tai reikia pajausti pačiam. Tas pats galioja ir važiavimui ant ribos, bet be slydimo. Be abejo, kalba eina apie kažkokį balansavimą aplink virtualią vertikalę, per kuria praeina įsivaizduojamas atramos taškas. Šiuo atžvilgiu tai panašu į važiavimą dviračiu ar kėdės balansavimu ant delno. Žmogui duota viskas, reikia tik mokėti pasiimti. Dvejonės, baimę ar nepasitikėjimas – jūsų priešai.
Netrukus po to kai Sebastian‘as Loeb‘as gavo antrą iš eilės savo čempiono titulą, jis atsakinėjo į žurnalistų, bandančių sužinoti jo ralinio vairavimo paslaptis, klausimus. Užduodami „ralio Šumacheriui“ tokius klausimus, kokį vairavimo stilių jis propaguoja, slysti posūkius šonu ar ne? „Žiūrint kokia danga?“ – pasitikslino čempionas. „Ant asfalto aš važiuoju be slydimo, ant žvyro ar sniego aišku slystu. Bet labai svarbu kontroliuoti vairo padėtį.“ Po to meistras rankomis parodė, kaip reikia vairuoti, iš ko tapo aišku, kad kalba eina apie minimalius slydimus. Svarbiausia vairuojant nepereiti per nulinę vairo padėti (kai ratai žiūri tiesiai). Tai reiškia, kad nežiūrint į slydimą, vairas visą laiką pasuktas posūkio kryptimi ir koreguojamas norint išlaikyti norimą trajektoriją, bet jokiu būdu nepasukamas slydimo kryptimi. Kuo mažesni vairo pasukimo kampai korekcijai tuo geriau, bet piloto veiksmai vairu turi būti greiti ir tikslūs. Ratų pasukimo kampas turi būti minimalus. Tai greičiausia svarbiausias veiksnys pilotui vairuojant ir jis charakterizuoja AWD ir FWD automobilių vairavimo principus. Kontroliuojamu slydimu kažkada mokėsi vairuoti pilotai važiuodami su „klasika“, tai yra RWD automobiliais. Ir lygiai taip pat laimėdavo tas, kas sugebėdavo slysti minimaliai. Tam pavyzdys lietuvių ralio meistras Stasys Brundza, kažkada TSRS ralio čempionate pademonstravęs kitokį vairavimo stilių, važiuodamas serijiniu automobilių klasėje su VAZ 2106. Jo atotrūkis nuo varžovų buvo toks didelis, kad net gauta minutės baudos, dėl šturmano kaltės, nesutrukdė jam eilinį karta tapti TSRS ralio čempionu. O pats šturmanas stebėdamasis pasakojo, kad meistras posūkius praeina žiedinėm trajektorijom. Taigi slydimas leistinas, bet nes kontroliuojamas gilus slydimas. Kontroliuojamas slydimas, kaip tik charakterizuojamas ratų pasukimu lydimo kryptimi ir automobilio padėtimi su žymiu kampu judėjimo trajektorijos atžvilgiu. Taip bus lėčiau, dėl priekinių ratų pasipriešinimo ir dėl to, kad dalis variklio galingumo bei sukibimo potencialo bus švaistoma palaikant mašinos slydimą šonu. Beje apie tai mes kalbėjom pačioj pradžioj.

Julius007
Posts: 114
Joined: 10 May 2008 16:17
BMW: E30 325i
Location: Kaunas

Re: BMW ir ziema

Post by Julius007 » 11 Jun 2008 11:02

Puikus straipsnis :hb
OO==[][]==OO E30 325i

coukas
Posts: 7
Joined: 21 May 2008 18:50
BMW: E36 320i
Location: vilnius
Contact:

Re: BMW ir ziema

Post by coukas » 13 Jun 2008 15:37

ir visa si straipsni apibendrina vienas elementraus dalykas, išmok fizika ir panaudok ja praktikoje :poze (neišmanymas neatleidžia nuo atsakomybės)
nk nesuorantu, kas per LSD zinuciu pripyle? ir sorry jei ka uzkniso jos, man paciam surprise
:/

Rookieman26

Re: BMW ir ziema

Post by Rookieman26 » 16 Jun 2008 20:39

Labai idomus straipsnis!

P.S. atsiprasau uz neisprusima, bet kas tas Michailas Gorbaciovas..? Apie politika zinau :) Bet man atrodo cia ne tas pats asmuo. Jeigu galite suteikite daugiau informacijos, noreciau daugiau psidomet.

Rookieman26

Re: BMW ir ziema

Post by Rookieman26 » 03 Jul 2008 22:58

Rookieman26 wrote:Labai idomus straipsnis!

P.S. atsiprasau uz neisprusima, bet kas tas Michailas Gorbaciovas..? Apie politika zinau :) Bet man atrodo cia ne tas pats asmuo. Jeigu galite suteikite daugiau informacijos, noreciau daugiau psidomet.

Tai niekas negali padeti nelaimeje? :) Gal pats Kazla galetu ant kelio uzvest... ?

Post Reply